Historia Podokręgu Bytom Śląskiego ZPN

Zarząd Podokręgu Bytom – wybrany 22.01.1957 roku:
• Władysław Piątek – Prezes
• Paweł Szmalec – Zastępca Prezesa
• Wojciech Hetmańczyk – Przewodniczący Wydziału Gier i Dyscypliny
• Piotr Warzecha – Przewodniczący Kolegium Sędziów
• Eryk Kandzia – Przewodniczący Wydziału Szkolenia
• Bolesław Olejniczak – Sekretarz
• Teodor Stencel – Zastępca Sekretarza
• Jan Hachuła – Skarbnik
• Stanisław Hemian – Kapitan Sportowy
• Jan Kandzia – Referent Odwoławczy
• Jan Arndt – Gospodarz
• Jan Kądzielski – Członek
• Antoni Kostrzewa – Członek

W skład powołanych organów statutowych należały :

Wydział Gier i Dyscypliny – powołany do organizowania i prowadzenia rozgrywek klasy ,,A’’, ,,B’’, ,,C’’ oraz rozgrywek juniorów i trampkarzy.

Również do zadań należało:
– weryfikowanie zawodów na podstawie przepisów i protokołów sędziowskich
– rozpatrywanie odwołań i protestów
– prowadzenie ewidencji zawodników
– nakładanie kar dyscyplinarnych

Wydział Sędziowski do którego obowiązków należało:
– zapewnienie obsady sędziowskiej do prowadzenia zawodów piłki nożnej na wszystkich szczeblach rozgrywek.
– prowadzenie dokumentacji dotyczącej ewidencji sędziów
– organizowanie kursów sędziowskich

Wydział Szkolenia do którego obowiązków należało :
– szkolenia w zakresie gry w piłkę nożną
– szkolenie i dokształcanie kadry trenersko – instruktorskiej
– organizowanie narad i kursów o tematyce trenerskiej

Władysław Piątek pełnił funkcje prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej Podokręgu Bytom nieprzerwanie przez 18 lat. Piotra Warzechę na stanowisku przewodniczącego Kolegium Sędziów zastąpili kolejno Franciszek Krzemień 1973r. oraz Stanisław Łotuszka- 1974.


Statystki rozgrywek w latach 1957 – 1974
Podokręg Bytom w chwili powstania posiadał :

– 1 drużynę w I lidze- Polonia Bytom – najwyższa klasa rozgrywkowa
– 1 drużynę w II lidze – Szombierki Bytom
– 4 drużyny w III lidze – Bobrek Karb, Silesia Miechowice, Kopalnia Bytom, Polonia Piekary Śląskie
– 14 drużyn w klasie ,,A’’
– 30 drużyn w klasie ,,B’’
– 21 drużyn w klasie ,,C’’

Poza rozgrywkami seniorskimi, w podokręgu prowadzone były również zawody juniorów i trampkarzy. Rozgrywki klasy ,,A’’ pod egidą Podokręgu Bytom rozpoczęły się w sezonie 1957 roku, a końcowa tabela przedstawia się następująco:

1) Stal Bobrek                                             26     38     56:29
2) Andaluzja                                                26     36     62:25
3) Tempo Stolarzowice                          26     35     58:34
4) Kolejarz Tarnowskie Góry              26     32     53:33
5) Szombierki II Bytom                         26     31     62:28
6) Stalbet Strzybnica                               26     28     47:35
7) Śląsk Tarnowskie Góry                     26     27     57:49
8) Polonia II Bytom                                 26     26     57:48
9) Fortuna Bytom                                      26     26     43:60
10) Orzeł Nakło Śląskie                           26     25     45:63
11) Orzeł Brzeziny Śląskie                      26     25     42:32
12) Unia Krupski Młyn                            26     17     35:63
13) Naprzód Wieszowa                            26     15     52:68
14) Unia Kalety                                           26     5     30:109

Stal Bobrek awansowała do wyższej klasy rozgrywkowej, Orzeł Brzeziny Śląskie, Unia Krupski Młyn, Naprzód Wieszowa, Unia Kalety spadły z klasy ,,A’’. Awans do klasy ,,A’’ zdobyły EKS Miechowice, Zgoda Repty, LZS Babienica.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18