Obchodzone w 2012 roku Jubileusze klubów Zrzeszonych w Podokręgu Bytom Śl.ZPN

Kategoria: Jubileusze

Lista oraz rys historyczny poszczególnych klubów Podokręgu:
2.06.2012r. – 60 lecie działalności DKS Czarni Kozłowa Góra
9.06.2012r. – 60 lecie działalności LKS Sparta Tworóg
29.06.2012r. – 90 lecie działalności HKS Odra Miasteczko Śląskie
28.07.2012r.-  90 lecie działalności GKS Andaluzja Brzozowice
7.09.2012r. – 100 lecie działalności LKS Naprzód Wieszowa
8.09.2012r. – 100 lecie działalności LKS tempo Stolarzowice
8.09.2012r. – 100 lecie działalności KS Silesia Miechowice

dksczarni
DKS Czarni Kozłowa Góra – Jubileusz 60-lecia.

W listopadzie 1951 roku powstał Ludowy Zespół Sportowy ,,Czarni” Kozłowa Góra. W 2000 roku zarejestrowano nowy statut, w którym zmieniono nazwę na Dzielnicowy Klub Sportowy ,,Czarni” Kozłowa Góra. Założycielami kluby w 1951 byli : Konrad Zgorzelski, Jan Ficek, Ryszard Barczyk i Wojciech Konował.

Piłkarze do rozgrywek o mistrzostwo klasy ,,C” przystąpili wiosną 1952roku i właśnie ten rok przyjęty jest za datę założenia klubu. Pierwszy sukces piłkarzy nastąpił w sezonie 1964/65, kiedy to awansowali do klasy ,,B”. W sezonie 1969/70 piłkarze awansowali do klasy ,,A”, natomiast w sezonie 1992/93 piłkarze z Kozłowej Góry osiągnęli największy dotychczas sukces, we wspaniałym stylu zdobyli mistrzostwo klasy ,,A” awansując do klasy Okręgowej Śl. ZPN. Obecnie drużyna z Kozłowej Góry występuje w klasie ,,A” Podokręgu Bytom Śl. ZPN.

sparta


LKS Sparta Tworóg – Jubileusz 60-lecia.

W 1950 roku został powołany Zakładowy Klub Sportowy ,,Kolejarz”. Natomiast w 1952r. Z inicjatywy Sylwestra Żebrowskiego i Ryszarda Kempińskiego został założony Klub Sportowy ,,Sparta” Tworóg. Drużyna piłki nożnej rozpoczęła rozgrywki w klasie ,,C”. Po kilku sezonach zdobyli awans do klasy ,,B” w której występowali blisko 40 lat. W sezonie 1991/92 piłkarze osiągnęli największy w historii sukces klubu awansując do klasy ,,A”. W sezonie 2012/13 drużyna występuje w klasie ,,A” w Podokręgu Lubliniec.

odra


HKS Odra Miasteczko Śląskie – Jubileusz 90-lecia.

Dzień 10 maja 1922 został w Miasteczku Śląskim upamiętniony narodzinami Klubu Sportowego ,,Odra”. Do kręgu ludzi, którzy dążyli do powołania klubu należeli : Franciszek Report, Jan Paruzel, Henryk Bojno, Paweł Cyl, Franciszek Dyrgała, Rudolf Galbas, Jan Gembczyk, Antoni Janus, Józef Klosik, Józef Nowak, Robert Racki, Rudolf Szeja i Rudolf Zimnik. W powstałym klubie wiodącą sekcją była piłka nożna, która byłą bardzo popularna wśród społeczności Miasteczka Śląskiego. Piłkarze rozgrywali swe mecze z drużynami ościennych miejscowości, by następnie przystąpić do rozgrywek mistrzowskich organizowanych przez Górnośląski Związek Piłki Nożnej.

Po wyzwoleniu 21 stycznia 1945rok rozpoczął się nowy etap dziejów i nowe możliwości rozwoju, w tym także sportu. Wówczas powstaje Ludowy Klub Sportowy przyjmując dawna nazwę ,,Odra”. Piłkarze rozpoczynają rozgrywki w klacie ,,C”. Kadencja w tej klasie rozgrywkowej trwa jednak krótko, gdyż następuje awans do klasy ,,B”. W 1958 roku piłkarze odnoszą wielki sukces, awansując do klasy ,,A”. W sezonie 1972/73 przeskakuje na kolejny wyższy szczebel rozgrywek jakim jest Klasa Okręgowa ŚL. ZPN. Obecnie Drużyna ,,Odry” występuje w klasie ,,A” Podokręgu Bytom.

andaluzja


GKS Andaluzja Brzozowice – Jubileusz 90-lecia.

Pierwotna nazwą dzisiejszego klubu jest założony 16.07.1922r. KS ,,Brynica Kamień”. Pierwszym prezesem został wybrany Wincenty Pełka. Założona została drużyna piłkarska i po roku występów w najniższej klasie rozgrywkowej awansowały do klasy ,,A”. Pod drugiej Wojnie Światowej w dniu 16 marca 1945 roku reaktywowany został KS Brynica, a opiekę nad klubem przejęła kopalnia Andaluzja.

W 1948roku w skutek decyzji władz centralnych klub przeszedł do zrzeszenia ,,Górnik” i przyjął nazwę KS ,,Górnik” Brzozowice-Kamień. Piłkarze grający przez szereg lat w klasach niższych w 1952 roku awansowali do klasy okręgowej a w 1953 roku do III Ligi, w której występowała jeszcze w późniejszych latach 1991/92 i 1992/93. W 1957 roku klub przyjmuje obowiązującą do tej pory nazwę Górniczy Klub Sportowy Andaluzja Brzozowice. W swej długoletniej działalności drużyna słynnej ,,Andy” występowała w rozgrywkach klasy okręgowej oraz IV Ligi.

Obecnie drużyna Andaluzji rozgrywa swe mecze w klasie ,,A” Podokręgu Bytom.

wieszowa


LKS Naprzód Wieszowa – Jubileusz 100-lecia.

19 września 1912 roku w restauracji u ,,Golombka” powołano do życia pierwsze w Wieszowej Towarzystwo Sportowe pod nazwą ,, Związek Sportowy Sportveren-Deutche Eiche 1912”. Po zakończeniu działań II Wojny Światowej życie sportowe w Wieszowej zaczęło się odradzać. Z inicjatywy Alfreda Marondla powołano klub, który przyjął nazwę ,, Robotniczy Klub Sportowy” Wieszowa. W 1951 roku nastapiło otwarcie boiska piłkarskiego, równocześnie zmieniono nazwę na Ludowy Zespół Sportowy ,,Naprzód” Wieszowa. 1956 roku drużyna awansowała do klasy ,,A” i był to pierwszy sukces sportowy. W okresie długoletniej działalności klubu piłkarze rozegrali 248 spotkań w klasie ,,A”. W sezonie rozgrywkowym 1986/87 drużyna Naprzodu opusza ,,A” klasę i przez kilka lat rozgrywała swe mecze w ,,B” klasie. W 2000r. Następuje zmiana nazwy klubu na Ludowy Klub Sportowy ,,Naprzód” Wieszowa równocześnie awansując do wyższej klasy, lecz na krótko. Obecnie Wieszowa występuje w Bytomskiej ,,B” klasie.

stolarzowice


LKS Tempo Stolarzowice – Jubileusz 100-lecia.

Ludowy Klub Sportowy ,,Tempo” Stolarzowice rozpoczął działalność w 1912 roku. W tym okresie działała sekcja rowerowa. W 1928 roku powstaje sekcja piłki nożnej a jednym z jej założycieli był ks. Johan Wycisk proboszcz powstałej parafii Chrystusa Króla. Na inauguracje rozgrywek jeden z zawodników Wilhelm Pietruszka przyniósł na szczęście żelazną podkowę, która zachowała się do dzisiaj i wisi nad wejściem do pawilonu sportowego klubu Tempa Stolarzowice. W okresie II Wojny Światowej następuje zahamowanie działalności sportowej w Stolarzowicach.

Po zakończeniu działań wojennych powstaje Ludowy Zespół Sportowy Tempo Stolarzowice, którego drużyna piłkarska bierze udział w rozgrywkach prowadzonych przez Podokręg Zabrze. Po powołaniu Podokręgu Bytom Śl. ZPN drużyna ,,Tempa” zostaje zakwalifikowana do rozgrywek klasy ,,A”, w której rozgrywa zawody przez szereg lat. W sezonie 1966/67 drużyna spada do ,,B” klasy na zaledwie kilka sezonów by następnie awansować ponownie do wyższej klasy rozgrywkowej.

Drużyna Tempa Stolarzowice 41 sezonów występowała w klasie ,,A” Podokręgu Bytom Śl. ZPN. Wychowankami Stolarzowickiej drużyny byli między innymi . Waldemar Główka I Liga (GKS Szombierki) oraz Artur Janas I Liga ( Stal Mielec). W Obecnym sezonie drużyna występuje a klasie ,,B” Podokręgu Bytom.

miechowice


KS Silesia Miechowice – Jubileusz 100-lecia.

Pierwsze wzmianki o powstaniu Towarzystwa Kulturowo – Sportowego w Miechowicach pochodzą z 1912roku. Brak jednak dokładnej daty powstania, zachowały się nazwiska założycieli, a wśród nich byli mi. Franciszek Wagner, bracia Stefan, Robert i Jan Bąk, bracia Robert i Paweł Baron, bracia Franciszek i Feliks Cichowscy, Hubert Czech, Józef Sosała, Józef Trzebień. Silesia Miechowice już w 1920r. Przystąpiła do rozgrywek prowadzonych przez Górnośląski Związek Piłki Nożnej. W okresie II Wojny Światowej została zaniechana działalność sportowa w Miechowicach. Po zakończeniu działań wojennych już w maju reaktywowano klub Silesia Miechowice a drużyna piłki nożnej rozpoczęła rozgrywki w Podokręgu Zabrze.

Najlepsze lata działalności Silesii przypadały na lata 60-te. W Pucharze Polski drużyna z Miechowic pokonała Garbarnię Kraków, potem w 1/8 pokonała ŁKS Łódź i najbardziej pamiętny mecz: Silesia Miechowice – Legia Warszawa, niestety zakończony porażką. Legia przyjechała w najmocniejszym składzie a mecz obserwowało kilka tysięcy ludzi.

W 1975 roku Silesia awansowała do klasy okręgowej, natomiast w sezonie 1994/95 do IV Ligi. W sezonie 1996/97 spadła z IV Ligi i nie została zgłoszona do rozgrywek niższej klasy. W sezonie 2002/2003 drużyna została zgłoszona do rozgrywek ,,B” klasy Podokręgu Bytom, a w następnym sezonie awansowała do klasy ,,A”. Obecnie Silesia Miechowice występuje w klasie okręgowej Śląskiego Związku Piłki Nożnej.