Ciekawostki i Statystyki

Kategoria: Biogramy, statystyki, ciekawostki

Ciekawostki, historie i zdarzenia z piłki nożnej

Na II-gim zlocie sokolskim we Lwowie 15 lipca 1894 roku dochodzi do historycznego wydarzenia, rozegrano pierwszy oficjalny mecz piłkarski w Polsce pomiędzy: Sokół Lwów – Sokół Kraków 1:0. Bramkę zdobył Chomicki Włodzimierz

Sędzia spotkania prof. Wyrobek z Krakowa.

W 1903 roku powstał pierwszy klub piłkarski KS Sława – przemianowany w tym samym roku na Pogoń Lwów.

25.06.1911 roku we Lwowie powstaje Związek Polski Piłki Nożnej, którego założycielami były: Czarni i Pogoń Lwów oraz Cracovia i RKS Kraków (późniejsza Garbarnia).

W 1913 roku rozegrano pierwsze mistrzostwo „Galicji”, mistrzostwo zdobyła Cracovia przed Wisłą Kraków i Pogonią Lwów.

21 grudnia 1919 roku na zjeździe drużyn piłkarskich z 31 klubów powstaje Polski Związek Piłki Nożnej z siedzibą w Krakowie.

W 1921 roku rozegrano pierwsze mistrzostwo Polski w piłce nożnej, mistrzem została drużyna Cracovi Kraków.

14.05.1922 roku rozegrano pierwszy mecz międzypaństwowy w Polsce w Krakowie: Polska c/a Węgry 0:3

W 1922 roku drużyna Polska odniosła pierwsze zwycięstwo na wyjeździe w Sztokholmie: Szwecja – Polska 1:2

Pierwsza bramkę dla naszej reprezentacji zdobył Klotz z rzutu karnego, drugą Garbień.

W 1923 roku PZPN zostaje członkiem FIFA.

W 1925 roku powstaje Polskie Kolegium Sędziów

Prezesem zostaje Engel, a Wiceprezesami – Lustgarten i Zacharski

W 1926 roku rozegrano po raz pierwszy zawody o „Puchar Polski” w finale: Wisła Kraków c/a Sparta Lwów 2:0.

2 kwietnia 1927 roku odbył się w Warszawie pierwszy mecz ligowy pomiędzy: Warszawianką c/a Legią 1:4

W 1928 roku Polski Związek Piłki Nożnej przeniesiony zostaje z Krakowa do Warszawy.

Prezesem zostaje Władysław Bończa-Ujadowski.

Prezesem „Kolegium Sędziów” zostaje Jerzy Mallow.

W 1933 roku w trakcie meczu międzypaństwowego Niemcy c/a Polska 1:0 w Berlinie przeprowadzono po raz pierwszy transmisję radiową a sprawozdawcą był dr Stanisław Mielech.

27 sierpnia 1939 roku na stadionie Wojska Polskiego w Warszawie po porywającej grze reprezentacja Polski wygrała z wicemistrzem świata Węgrami: Polska c/a Węgry   4:2 (1:2), bramki: Wilimowski 3 i Piątek 1.

Za trzy dni wojna i długa przerwa w działalności piłkarskiej.

W wolnej Polsce

28 stycznia 1945 r., zaledwie 10 dni po wyzwoleniu Krakowa rozegrano pierwszy mecz: Wisła c/a Cracovia 2:0.

29.06.1945 roku reaktywowano Polski Związek Piłki Nożnej w Krakowie.

W 1946 roku PZPN przeniesiono do Warszawy.

1946 tytuł mistrza polski zdobywa Polonia Warszawa.

11.06.1947 roku zostaje rozegrany po wojnie pierwszy mecz międzypaństwowy, Oslo: Norwegia c/a Polska   3:1, bramki: Jabłoński I.

1972 rok Polska drużyna zdobywa w Monachium „Złoty Medal Olimpijski”

Finał:   Polska c/a Węgry   2:1

Bramki: Kazimierz Deyna – 2

Kazimierz Deyna – królem strzelców – 9 bramek.

1974 rok, po 36-letniej przerwie Polska po raz drugi w finałach mistrzostw świata. Mecz o III miejsce Polska – Brazylia   1:0 (0:0) bramki: Grzegorz Lato. Lato Grzegorz zostaje królem strzelców mistrzostw świata – 7 bramek.

Ciekawostki ze Śląska

4 stycznia 1920 roku w Bytomiu z inicjatywy Polskiego Komitetu Plebiscytowego powstaje pierwszy klub piłkarski na Śląsku „Polonia” Bytom.

4 sierpnia 1920 roku powstaje „Górnośląski Związek Okręgowy Piłki Nożnej” z siedzibą w Bytomiu.

16 lipca 1922 roku GZOPN zostaje przeniesiony do Katowic.

10 marca 1927 roku GZOPN zmienia nazwę na „Śląski Okręgowy Związek Piłki Nożnej” z siedzibą w Katowicach.

1 lipca 1928 roku pierwszy mecz międzypaństwowy biało-czerwonych na Śląsku, Katowice: Polska c/a Szwecja   2:1 (1:1), bramki: Staliński i Kuchar Wacław.

15 marca 1945 rok pierwsze po wojnie „Walne Zebranie Śląskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej”. Prezesem zostaje Wesołowski Józef.

23 marca 1949 roku powstaje Wojewódzki Komitet Kultury Fizycznej a w nim sekcja Piłki Nożnej, która zastępuje rozwiązany Śląski Okręgowy Związek Piłki Nożnej.

1954 rok Polonia Bytom mistrzem Polski

22 lipca 1956 roku otwarty został „Stadion Śląski”, na którym rozegrano mecz: Polska c/a Niemiecka Republika Demokratyczna 1:2. Pierwsza bramkę strzelił Jerzy Woźniak – strzał samobójczy.

11 września 1956 Polonia Bytom zdobywa Puchar Ameryki.

1962 „Polonia” Bytom mistrzem Polski.

15 czerwca 1980 roku Szombierki Bytom mistrzem Polski.

19 lutego 2000 roku powstaje Śląski Związek Piłki Nożnej z połączenia OZPN Częstochowa, OZPN Bielsko-Biała, OZPN Katowice.


Trochę statystyki

Rozgrywki klasy „A” pod egidą Podokręgu Bytom rozpoczęto w sezonie 1957 roku.

Końcowa tabela klasy „A” w 1957 roku:

1) Stal Bobrek                                    26            38            56:29

2) Andaluzja                                       26            36            62:25

3) Tempo Stolarzowice                 26            35            58:34

4) Kolejarz Tarn. Góry                  26            32            53:39

5) Szombierki II                               26            31            62:28

6) Stalbet Strzybnica                      26            28            47:35

7) Śląsk Tarn. Góry                         26            27            57:49

8) Polonia Bytom II                        26            26            57:48

9) Fortuna Bytom                            26            26            43:60

10) Orzeł Nakło Śl.                          26            25            45:63

11) Orzeł Brzeziny Śl.                     26            25            32:32

12) Unia Krupski Młyn                 26            17            35:63

13) Naprzód Wieszowa                 26            15            52:78

14) Unia Kalety                                26            5              30:109

mistrz                     – Stal Bobrek

spadek z klasy „A”                Orzeł Brzeziny Śl., Unia Krupski Młyn, Naprzód Wieszowa, Unia Kalety.

awans z klasy „B” EKS Miechowice, Zgoda Repty, LZS Babienica.

1958

mistrz                        – Szombierki II Bytom

v-ce mistrz                – Polonia II Bytom

spadek do klasy „B”   – LZS Babienica, Zgoda Repty

awans do klasy „A”   – Rozbark Bytom, Czarni Bytom, Odra Miasteczko Śl., Unia Tarnowskie Góry

1959

mistrz                      – EKS Miechowice

spadek do klasy „B” – Kolejarz Tarnowskie Góry, Unia Tarnowskie Góry

awans do klasy „A”   – GKS kop. ”Julian” Piekary Śl., Śląsk Koszęcin

1960

W związku z reorganizacją rozgrywek (przejście na obowiązujący do dziś system jesień-wiosna) klasę „A” podzielono na 2 grupy i w niespełna trzy wiosenne miesiące przeprowadzono mistrzostwa: mistrz – Ruch Radzionków, spadek do klasy „B” – GKS kop. ”Julian”, Odra Miasteczko Śl., GKS Andaluzja, Śląsk Koszęcin awans z klasy „B” – Bobrek II Karb, Unia Krupski Młyn

1960/61

mistrz                     – Czarni Bytom

spadek do klasy „B”             – Unia Krupski Młyn, Orzeł Nakło Śl.

Awans z klasy „B”                 – GKS Andaluzja, Orkan Dąbrówka Wielka

1961/62

mistrz                     – Rozbark Bytom

spadek do klasy „B” – Szombierki II Bytom, Bobrek II Bytom, Silesia II Miechowice, Sparta Lubliniec

awans z klasy „B” – GKS kop. ”Julian”, Start Dobrodzień, Czarni Sucha Góra

1962/63

mistrz                     – Ruch Radzionków

spadek do klasy „B”             – Fortuna Bytom, Start Dobrodzień, Czarni Sucha Góra

awans z klasy „B” – Górnik Bobrowniki Śl., Unia Kalety, Orzeł Nakło Śl.

1963/64

mistrz                      – Silesia Miechowice

spadek do klasy „B”             – Orkan Dąbrówka Wielka, Unia Kalety

awans z klasy „B”     – Fortuna Bytom, Ruch II Radzionków

1964/65

mistrz                     – Polonia Piekary Śl.

spadek do klasy „B”             – Czarni Bytom, Ruch II Radzionków

awans z klasy „B” – Szombierki II Bytom, Odra Miasteczko Śl.

1965/66

mistrz                     – Szombierki II Bytom

spadek do klasy „B”             – Górnik Bobrowniki Śl.

awans z klasy „B” – Orzeł Brzeziny Śl., Szombierki III Bytom

1966/67

mistrz                     – Ruch Radzionków

spadek do klasy „B”             – Tempo Stolarzowice, Odra Miasteczko Śl., Orzeł Nakło Śl.

awans z klasy „B” – Ruch II Radzionków, Czarni Bytom, Unia Krupski Młyn

1967/68

mistrz                     – Bobrek Karb Bytom

spadek do klasy „B” – Olimpia II Piekary (Polonia P.), Fortuna Bytom, Szombierki III Bytom, Unia Krupski Młyn

awans z klasy „B”  – Odra Miasteczko Śl., Orzeł Nakło Śl., Tempo Stolarzowice

1968/69

mistrz                     – Polonia II Bytom

spadek do klasy „B” – Orkan Dąbrówka Wielka

awans z klasy „B” – Unia Krupski Młyn, Czarni Kozłowa Góra

awans do Klasy Okręgowej uzyskał także Gwarek Tarnowskie Góry – druga drużyna klasy „A”

1969/70

mistrz                     – Bobrek Karb Bytom

spadek do klasy „B” – Orzeł Nakło Śl., Tempo Stolarzowice

awans z klasy „B” – Czarni Kozłowa Góra, Śląsk Koszęcin, Rodło Górniki,

1970/71

Mistrz                     – Ruch Radzionków

spadek do klasy „B” – Śląsk Koszęcin, Rodło Górniki

awans z klasy „B” – Orzeł Nakło Śl., Orkan Dąbrówka, LZS Babienica,

1971/72

mistrz                     – Andaluzja punkty 22 48 72:12

spadek do klasy „B” – Czarni Kozłowa Góra, LZS Babienica

awans z klasy „B” – Ruch II Radzionków, Śląsk Koszęcin, Tarnowiczanka,

1972/73

mistrz                     – Olimpia Piekary Śl.

spadek do klasy „B” – Czarni Kozłowa Góra, Tarnowiczanka

awans z klasy „B”     – Montomet Piekary Śl., Jedność Boronów

awans uzyskała do Klasy Okręgowej także Odra Miasteczko Śl. v-ce mistrz,

1973/74

mistrz                        – Gwarek Tarnowskie Góry

spadek do klasy „B”   – Ruch II Radzionków, Jedność Boronów, Sparta Lubliniec

awans z klasy „B”     – Tempo Stolarzowice, Zgoda Repty, LZS Babienica

awans do klasy okręgowej uzyskała także Silesia Miechowice v-ce mistrz,

1974/75

mistrz                      – Stalbet Strzybnica

spadek do klasy „B” – Orzeł Nakło Śl., Śląsk Koszęcin, LZS Babienica

awans z klasy „B”     – Orzeł II Brzeziny, Sparta Lubliniec, Tarnowiczanka

W 1975 roku następują zmiany administracyjne kraju z Podokręgu Bytom odłączone zostały drużyny powiatu lublinieckiego

1975/76

mistrz                     – Bobrek Karb Bytom

spadek do klasy „B” – Tarnowiczanka, Orkan Dąbrówka

awans z klasy „B” – Bobrek II Karb, Czarni Sucha Góra

1976/77

mistrz                      – Rozbark Bytom

spadek do klasy „B” – Orzeł II Brzeziny

awans z klasy „B”     – Przyszłość Chechło, Naprzód Wieszowa

1977/78

mistrz                     – Górnik Bobrowniki Śląskie

spadek do klasy „B” – Czarni Sucha Góra

awans z klasy „B”  – Orzeł II Brzeziny, Ruch II Radzionków, Olimpia II Piekary Śl., Orzeł Nakło Śl.

1978/79

mistrz                     – Odra Miasteczko Śl.

spadek do klasy „B” – Orzeł II Brzeziny, Stal Rogoźnik

awans z klasy „B” – Orkan Dąbrówka, GKS II Andaluzja

1979/80

mistrz                     – Górnik II Wojkowice

spadek do klasy „B”             – Przyszłość Chechło, Orzeł Bobrowniki Będzińskie

awans z klasy „B” – Rodło Górniki, Gwarek II Tarnowskie Góry

1980/81

mistrz                      – Ruch II Radzionków

spadek do klasy „B” – Zgoda Repty, Gwarek II Tarnowskie Góry, Olimpia II Piekary Śl.

awans z klasy „B’     – Rozbark II Bytom, Silesia II Miechowice

1981/82

mistrz                      – Orzeł Nakło Śl.

spadek do klasy „B” – Górnik Bobrowniki Śl.

awans z klasy „B’     – Budowlani Sucha Góra, LZS Świerklaniec

1982/83

mistrz                     – Czarni Bytom

spadek do klasy „B” – Bobrek II Karb, Montomet Piekary Śl.

awans z klasy „B” – Górnik Bobrowniki Śl., Start Bytom

1983/84

mistrz                      – Unia Krupski Młyn

spadek do klasy „B” – Rodło Górniki

awans z klasy „B”  – Czarni Kozłowa Góra, Olimpia II Piekary

1984/85

mistrz                      – GKS Andaluzja II Brzozowice

spadek do klasy „B” – Tempo Stolarzowice, Silesia II Miechowice

awans z klasy „B”     – Zgoda Repty, Bobrek II Karb

1985/86

mistrz                      – Zamet Strzybnica

spadek do klasy „B” – Trambus Sucha Góra, Naprzód Wieszowa, Górnik Bobrowniki Śl.,

awans z klasy „B”  – Silesia II Miechowice, Gwarek II Tarnowskie Góry

1986/87

mistrz                      – Olimpia II Piekary Śl.

spadek do klasy „B” – Start Bytom, Zgoda Repty

awans z klasy „B”  – LZS Żyglin, Naprzód Wieszowa

1987/88

mistrz                     – Rozbark II Bytom

spadek do klasy „B” – Czarni Kozłowa Góra, Czarni Bytom, Naprzód Wieszowa

awans z klasy „B”     – Start Bytom, Orzeł II Brzeziny, Iskra Połomia, Zgoda Repty

1988/89

mistrz                     – ŁKS Łagiewniki

spadek do klasy „B” – Orzeł II Brzeziny Śl., Iskra Połomia

awans z klasy „B”  – Górnik Bobrowniki Śl., Tempo Stolarzowice

1989/90

mistrz                      – Ruch II Radzionków

spadek do klasy „B” – Zgoda Repty, Olimpia II Piekary Śl., Start Bytom

awans z klasy „B” – Montomet Piekary Śl., Orzeł Koty

1990/91

mistrz                     – Orzeł Nakło Śl.

spadek do klasy „B” – Górnik Bobrowniki Śl.

awans z klasy „B” – Czarni Kozłowa Góra, Rodło Górniki

1991/92

mistrz                     – Bobrek Karb Bytom

spadek do klasy „B” – LZS Żyglin

awans z klasy „B” – Tarnowiczanka, Olimpia II Piekary Śl., Sparta Tworóg, Orzeł Bobrowniki Będzińskie

1992/93

mistrz                     – Czarni Kozłowa Góra

spadek do klasy „B” – Sparta Tworóg, Rodło Górniki

awans z klasy „B”  – Górnik Bobrowniki Śl., Czarni Bytom

1993/94

mistrz                     – Orzeł Bobrowniki Będzińskie

spadek do klasy „B” – Tarnowiczanka, Odra Miasteczko Śl.

awans z klasy „B”  – Budowlani Sucha Góra, Przyszłość Chechło

1994/95

mistrz                     – Szombierki II Bytom

spadek do klasy „B” – Orzeł Koty, Tempo Stolarzowice

awans z klasy „B”  – Tarnowiczanka, Piast Ożarowice, Tęcza Zendek

1995/96

mistrz                     – Nitron Krupski Młyn

spadek do klasy „B” – GKS II Andaluzja, ŁKS Łagiewniki, Przyszłość Chechło

awans z klasy „B” – Orzeł Miedary, Odra Miasteczko Śl., Orzeł Koty

1996/97

mistrz                     – Zamet Strzybnica

spadek do klasy „B” – Silesia II Miechowice, Orzeł Koty

awans z klasy „B”  – Przyszłość Chechło, Drama Zbrosławice, Bobrek II Karb

1997/98

mistrz                     – Piast Ożarowice

spadek do klasy „B” – Unia Świerklaniec, Drama Zbrosławice, Tęcza Zendek

awans z klasy „B” – Silesia II Miechowice, Orzeł Koty

1998/99

mistrz                      – Odra Miasteczko Śl.

spadek do klasy „B” – Silesia II Miechowice

awans z klasy „B”  – Tempo Stolarzowice, Zamet II Strzybnica

1999/2000

Mistrz                     – Czarni Bytom

spadek do klasy „B” – Rozbark II Bytom

awans z klasy „B”  – Drama Zbrosławice, Orzeł II Miasteczko Śl., LZS Żyglin

2000/2001

Do rozgrywek zgłoszono 95 drużyn

Klasa „A” liczyła 16 drużyn

Klasa „B” – dwie grupy po 9 drużyn

mistrz                     – Budowlani Sucha Góra

spadek do klasy „B” – Odra II Miasteczko Śl.,

awans z klasy „B” – Orzeł II Nakło, Orzeł Bobrowniki Będzińskie

Uprawnionych zawodników 2460

2001/2002

mistrz                     – Drama Zbrosławice

spadek do klasy „B” – Zamet II Strzybnica

awans z klasy „B” – Orzeł Brzeziny Śl., Tęcza Zendek

2002/2003

do rozgrywek zgłoszono 104 drużyny

klasa „A liczyła 16 drużyn

klas „B” dwie grupy – 11 i 10 drużyn

mistrz                     – Orzeł Miedary

spadek do klasy „B” – Tęcza Zendek, Tempo Stolarzowice

awans z klasy „B” – Unia Świerklaniec, Rozbark II Bytom, Sparta Tworóg, Sokół Orzech

2003/2004

Do rozgrywek zgłoszono 103 drużyny

klasa „A” liczyła – 18 drużyn

klasa „B” dwie grupy – 10 i 10 drużyn

mistrz                        – Gwarek Tarnowskie Góry

spadek do klasy „B” – Orzeł Bobrowniki Będzińskie, Sokół Orzech, LZS Żyglin, Przyszłość Chechło, Nitron Krupski Młyn

awans z klasy „B”                   – Polonia II Bytom, Górnik Miechowice

2004/2005

mistrz                      – Polonia II Bytom

spadek do klasy „B” – Rozbark II Bytom

awans z klasy „B”  – Tęcza Zendek, LKS Żyglin

Sezon rozgrywkowy 2005/2006

Z Podokręgu Bytom w poszczególnych klasach rozgrywkowych brały udział następujące drużyny:

II liga                 Polonia Bytom

III liga               Ruch Radzionków

IV liga                Rozbark Bytom

Szombierki Bytom

V liga                         Polonia II Bytom

Bobrek Karb

Odra Miasteczko Śl.

KS Strzybnica

Drama Zbrosławice

Gwarek Tarnowskie Góry

Andaluzja Brzozowice Kamień

Orzeł Nakło Śląskie

Do rozgrywek prowadzonych przez Podokręg Bytom zgłoszono 102 drużyny

w tym:                     Klasa „A” – 16 drużyn

Klasa „B” – 15 drużyn

juniorzy Klasy „A” – 12 drużyn

juniorzy Klasy „B” – 8 drużyn

trampkarze             51 drużyn

mistrz klasy „A” – Orkan Dąbrówka Wielka

spadek z klasy „A” – Orzeł II Nakło Śląskie

z klasy „B” awansowały 2 drużyny

mistrz – Tempo Stolarzowice, v-ce mistrz – Rodło Górniki

Zdobywcy Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Bytom:

1998/1999              Polonia Bytom

1999/2000              Ruch II Radzionków

2000/2001              GKS Rozbark

2001/2002              Ruch Radzionków

2002/2003              GKS Rozbark

2003/2004              Polonia Bytom

2004/2005              Polonia II Bytom

2005/2006              Ruch Radzionków.

Sezon rozgrywkowy 2006/2007

Z Podokręgu Bytom w poszczególnych klasach rozgrywkowych w tym sezonie będą brały udział następujące drużyny:

II Liga     Polonia Bytom

IV Liga    Ruch Radzionków

V Liga                     Polonia II Bytom

Bobrek Karb

Odra Miasteczko Śląskie

KS Strzybnica

Drama Zbrosławice

Gwarek Tarnowskie Góry

Andaluzja Brzozowice Kamień

Orzeł Nakło Śląskie

Orkan Dąbrówka Wielka

Szombierki Bytom

Klasa „A”   SEZON ROZGRYWKOWY 2005/2006

1 ORKAN DĄBRÓWKA WIELKA 30 70 66:17
2 ORZEŁ MIEDARY 30 67 80:41
3 GÓRNIK BOBROWNIKI 30 58 53:35
4 ORZEŁ BRZEZINY ŚL. 30 56 55:34
5 GÓRNIK MIECHOWICE 30 55 68:36
6 SPARTA TWORÓG 30 48 61:49
7 PIAST OŻAROWICE 30 45 37:29
8 BOBREK – KARB II 30 44 53:53
9 LKS ŻYGLIN 30 43 49:35
10 UNIA ŚWIERKLANIEC 30 42 43:54
11 TARNOWICZANKA 30 34 44:58
12 CZARNI SUCHA GÓRA 30 31 48:67
13 ORZEŁ KOTY 30 28 43:77
14 CZARNI KOZŁOWA GÓRA 30 26 50:81
15 TĘCZA ZENDEK 30 20 47:82
16 ORZEŁ NAKŁO II ŚLĄSKIE 30 16 26:70

Orkan Dąbrówka Wielka – awans do Klasy Okręgowej
Orzeł II Nakło Śląskie – spadek do klasy „B”

Ciekawostki z rozgrywek „A” klasy

W 50-letniej historii rozgrywek klasy „A” Podokręgu Bytom występowało 66 drużyn z 54 klubów. W tej liczbie są kluby, które już nie istnieją, względnie nie posiadają sekcji piłki nożnej jak:

Śląsk, Kolejarz i Unia – Tarnowski Góry

Polonia, Montomet i Olimpia – Piekary Śl.

KS Energetyk i Silesia – Miechowice

W bytomskiej klasie „A” uczestniczyły również drużyny z klubów, które obecnie należą do innych podokręgów:

Sparta Lubliniec, Unia Kalety, Śląsk Koszęcin, Start Dobrodzień, LZS Babienica, Jedność Boronów, Górnik II Wojkowice i Stal (Cyklom) Rogoźnik.

Absolutnym rekordzistą pod względem długości stażu w klasie „A” jest Orkan Dąbrówka Wielka – 40 sezonów i rozegrał w niej 1190 meczy. Następne miejsca zajmują:

Tempo Stolarzowice                             – 34 sezony

Nitron(Unia Krupski Młyn)               – 33 sezony

Czarni Bytom                                            – 31 sezonów

Górnik Bobrowniki Śląskie                 – 29 sezonów

Zamet (Stalbet) Strzybnica                 – 28 sezonów

Odra Miasteczko Śląskie                      – 26 sezonów

Orzeł Nakło Śląskie                                – 24 sezony

Bobrek Karb łącznie z Bobrek II      – 24 sezony

ŁKS Łagiewniki                                         – 21 sezonów

Czarni (Trambus Budowlani) Sucha Góra    – 21 sezonów

Najkrócej, bo tylko przez jeden sezon: Unia Tarnowskie Góry, Iskra Połomia, Orzeł II Miasteczko Śląskie, Sokół Orzech.

Mistrzostwo klasy „A” zdobyło jak dotąd 30 drużyn.

Najczęściej czynili to:

Bobrek Karb Bytom – 5 razy

Ruch Radzionków – 4 razy

oraz Czarni Bytom, Szombierki II Bytom i Zamet (Stalbet) Strzybnica po 3 razy.

3-krotnie awans do klasy wyższej uzyskały drużyny z II-go miejsca, a było to w latach 1958, 1973 i 1974.

Rozgrywki przeprowadzano przeważnie w jednej grupie liczącej 13 do 18 drużyn.

Wyjątki zrobiono 2 razy, pierwszy raz wiosną 1960 roku – zmiana systemu na jesień-wiosna, kiedy były 2 grupy po 8 drużyn.

Drugi raz eksperyment przeprowadzono w sezonie 1991/92, kiedy w 2-ch grupach po 8 drużyn, po rundzie jesiennej podzielono klasę „A” na grupę silniejszą, walczącą o czołowe lokaty i grupę słabszą, walczącą o utrzymanie się w tej klasie.

Awans do klasy „A” najczęściej świętowano:

w Suchej Górze – 5 razy

oraz w Miasteczku Śląskim, Nakle Śląskim, Bobrownikach Śląskich, Tarnowicach Starych i Reptach po 4 razy.

Do niecodziennej sytuacji doszło w roku 1968, bo gdyby regulaminy pozwalały, to w klasie „A” musiałyby wystąpić aż 3 drużyny z Olimpii Piekary Śląskie z uwagi na to, że:

– z klasy okręgowej spadła I drużyna

– z klasy „B” awans wywalczyła II drużyna (po fuzji z Polonią Piekary) a 2-ga drużyna zajęła w klasie „A” miejsce w środku tabeli.

Udział reprezentacji Podokręgu Bytom w turniejach na boiskach i halach

od 1995 do 2005r

„Dzień Młodego Piłkarza” – organizator Wydział Szkolenia Śl. ZPN.

Data

Miejsce

Rocznik

Ilość podokręgów

Miejsce

24.09.1995r

22.09.1996r

10.09.1997r

12.09.1998r

15.09.2001r

21.09.2002r

20.09.2003r

22.05.2004r

09.2005r

Szombierki

Trzebinia

Czechowice

Siemianowice

Dankowice

Lubliniec

Studzienna

Rybnik

Stadion Śląski

1983

1984

1985

1986

1989

1990

1991

1992

1993

8

8

8

8

12

6

12

12

6

4

4

5

2

11

4

4

12

5

02.05.2002r Turniej Piłkarski Śladek Szombierki rocznik 1987 – I miejsce

30-31.08.2001r Turniej o Puchar Prezesa MOSiR Zabrze rocznik 1989 – I miejsce

Turnieje halowe – organizator Wydział Szkolenia Śl. ZPN

Data

Miejsce

Rocznik

Ilość Podokręgów

Miejsce

16.12.2001r

24.11.2002r

14.12.2003r

10.01.2004r

Kuźnia Raciborska

Piekary Śl

Racibórz

Bielsko Biała

1988

1990

1991

1992

9

6

12

12

9

4

10

9

16-17.02.2001r Międzynarodowy halowy turniej o Puchar Prezydenta Zabrza rocznik 1988 – II miejsce, 8 drużyn